Z tego artykułu dowiesz się:

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Aby móc czytać księgę wieczystą, nie musimy iść do sądu ani prosić o odpis.

Od czerwca 2010 roku, na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, dostępny jest portal o nazwie https://ekw.ms.gov.pl. Ten portal stanowi centralną bazę danych zawierającą ogólnokrajowy rejestr ksiąg wieczystych, które są prowadzone w systemie teleinformatycznym.

Powstanie tej bazy było wynikiem przekształcenia treści ksiąg wieczystych, które wcześniej były przechowywane w formie papierowej, do systemu teleinformatycznego. Proces ten nazywany jest „migracją ksiąg wieczystych,” i często podczas przeszukiwania systemu elektronicznego można napotkać informację „księga wieczysta w migracji.”

Obecnie wszystkie księgi wieczyste są utrzymywane i tworzone wyłącznie w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym. Taki sposób prowadzenia ksiąg wieczystych umożliwia każdej osobie, która posiada numer księgi wieczystej danej nieruchomości, dostęp do informacji zawartych w tej księdze.

Osoba posiadająca numer księgi wieczystej nieruchomości ma możliwość przeglądania jej treści.

Jak dotrzeć do internetowej bazy danych ksiąg wieczystych?

Aby uzyskać dostęp do bazy danych zawierającej księgi wieczyste (przeglądarki ksiąg wieczystych), istnieją dwa główne sposoby. Pierwszym z nich jest odwiedzenie strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, przejście do menu „Rejestry i ewidencje”, a następnie wybranie opcji „Nowa księga wieczysta” i kliknięcie na link o nazwie „Przeglądarka Ksiąg Wieczystych”. Drugim, prostszym sposobem, jest wpisanie adresu http://ekw.ms.gov.pl w pasku przeglądarki internetowej.

Chcąc dowiedzieć się, z jakich składników składa się numer księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, należy przejść na pierwszą stronę podsystemu Dostępu do Centralnej Bazy Danych i wprowadzić znany nam numer elektroniczny księgi wieczystej.

Numer elektroniczny księgi wieczystej można podzielić na trzy części. Pierwsza z nich to czteroznakowy kod wydziału Sądu Rejonowego, w którego właściwościach znajdowała się księga wieczysta w momencie, gdy została przeniesiona do formy elektronicznej. W przypadku braku znajomości kodu sądu rejonowego, w którym księga wieczysta została założona, można skorzystać z informacji zawartych w załączniku nr 1 do „Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym”. Kod wydziału sądu rejonowego można wprowadzić ręcznie lub skorzystać z dostępnej listy w przeglądarce.

Druga część numeru elektronicznego księgi wieczystej to numer nadany w repertorium ksiąg wieczystych danego wydziału, uzupełniony zerami do osiemnastu znaków. Na przykład, jeśli wcześniej numer księgi wieczystej brzmiał „678”, teraz będzie to „00000678”.

Trzecią częścią nowego numeru księgi wieczystej jest cyfra kontrolna nadawana przez sąd w momencie zakładania księgi wieczystej.

Ogólne informacje dotyczące ksiąg wieczystych można uzyskać, wprowadzając kod z obrazka i klikając przycisk „Szukaj”.

Warto podkreślić, że przeglądanie ksiąg wieczystych prowadzonych w formie elektronicznej jest całkowicie bezpłatne.

Jak dotrzeć do numeru księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości?

W przypadku braku znajomości numeru księgi wieczystej, istnieje możliwość skontaktowania się z odpowiednim Sądem Rejonowym, który ma właściwość nad miejscem położenia nieruchomości, którą nas interesuje. Poprzez taki kontakt możemy poprosić o udostępnienie numeru księgi wieczystej danego obiektu.

Jednakże, warto zaznaczyć, że nie zawsze nasza prośba o uzyskanie numeru księgi wieczystej zostanie spełniona. Jest to związane z koniecznością wykazania tzw. „interesu prawnego” do nieruchomości, której numer księgi wieczystej poszukujemy, szczególnie jeśli nie jesteśmy jej właścicielami. Dopiero po pozytywnym potwierdzeniu przez sąd naszego interesu prawnego, będziemy mogli otrzymać numer księgi wieczystej.

Warto również wiedzieć, że instytucją, która może pomóc nam w pozyskaniu numeru księgi wieczystej, jest Powiatowy Ośrodek Geodezyjno Kartograficzny, skrótowo zwany PODGiK. Jeśli mamy dostęp do numeru działki nieruchomości, możemy złożyć wniosek w PODGiK o wypis i wyrys z rejestru gruntów dotyczący tej konkretnej działki.

W PODGiK, podobnie jak w sądzie rejonowym, aby otrzymać dokument z numerem księgi wieczystej, musimy udowodnić nasz interes prawny do danej nieruchomości. W przypadku braku takiego interesu, dokument ten zostanie wystawiony (jednak za opłatą), ale nie będzie zawierał numeru księgi wieczystej – w rubryce „Nr księgi wieczystej” pozostanie pusta.

Warto zaznaczyć, że PODGiK nie ma możliwości udzielenia numeru księgi wieczystej drogą telefoniczną.

Tutaj nas znajdziesz

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse