Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych
Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych

Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych?

Myślisz, ze kradzież tożsamości przytrafia się tylko innym? Że trzeba zgubić dokumenty lub paść ofiarą złodzieja, aby stracić swoje dane? Nawet jeśli dowód osobisty zawsze nosisz przy sobie, zwykła nieuwaga lub niewiedza mogą narazić Cię na utratę danych osobowych. W efekcie może okazać się, ze oszust zaciągnął kredyt na Twoje konto, kupił drogi sprzęt na raty lub zarejestrował na Ciebie firmę. Możesz jednak zminimalizować konsekwencje kradzieży tożsamości. Dowiedz się, jak to zrobić, korzystając z ChronPESEL.pl oraz jak sprawdzić się w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej.

Jak postępować w przypadku, gdy ktoś wykradnie Twoje dane?

Niemal codziennie media donoszą o wyciekach danych z urzędów, szpitali, przychodni czy sklepów internetowych. Często też pojawiają się dramatyczne historie o osobach, których dane zostały wykradzione przez przestępców i teraz muszą udowodnić, że nie zaciągnęli kredytu ani nie kupili drogiego telewizora na raty. Nie musisz być jednym z nich. Warto sprawdzić się w KRD – w ten sposób zminimalizujesz nieprzyjemne konsekwencje utraty danych.

Standardy bezpieczeństwa w Internecie

Niestety zdarza się też, że zapraszasz złodzieja do swojego „domu”. Zapominasz o standardach bezpieczeństwa sieci i nie możesz odmówić, gdy ktoś poprosi Cię o zgodę na przetwarzanie danych lub dodatkowe dokumenty, w tym numer PESEL.

Jak ustrzec się przed wyłudzeniami w czasie wyprzedaży?

Okres wyprzedaży sprzyja również utracie kontroli nad danymi. To złoty czas dla cyberprzestępców. W czasie szaleństwa zakupowego wzrasta wzmożony ruch w sieci i skala przestępstw związanych z zakupami online.

Pojawiają się wówczas:

 • Fikcyjne sklepy internetowe
 • Podrobione strony elektronicznych płatności
 • Aplikacje wykradające dane
 • Fałszywe SMS-y wysyłane rzekomo przez sklepy do Klientów
 • Pseudopromocje mające uśpić naszą czujność

Aby kontrolować sytuację, warto regularnie sprawdzać się w KRD Dzięki temu będziesz na bieżąco z informacjami na swój temat.

Zgubiony dowód osobisty to początek kłopotów. Jak ich uniknąć?

Pożyczasz narty lub kajak i dajesz w zastaw swój dowód osobisty. W hotelu nie chcesz czekać na dopełnienie formalności, dlatego zostawiasz dowód osobisty w recepcji i odbierasz go później. W klinice przekazujesz swój dowód osobisty rejestratorowi, a on idzie z nim na zaplecze w poszukiwaniu twojej karty. Nigdy tego nie rób! Wtedy tracisz kontrolę nad swoimi danymi. Jeśli jednak to zrobiłeś, koniecznie sprawdź KRD. Nie musisz drżeć ze strachu, że ktoś korzystając z Twoich informacji pożyczył drogi telewizor.

Pamiętaj!

Od lipca 2019 r., zgodnie z ustawą o rejestrach publicznych, firmy nie będą już mogły kopiować dowodów osobistych, paszportów, praw jazdy, pojazdów ani dowodów osobistych, chyba że jest to prawnie uzasadnione. Dodatkowo z pomocą przychodzi nam RODO: dowód osobisty zawiera nazwisko, imię, numer PESEL, datę i miejsce urodzenia, płeć, wiek, zdjęcie tj. dane osobowe, które należy chronić. Zgodnie z RODO dane te mogą być przetwarzane wyłącznie w określonym celu.

Jak ochronić się przed wykradzeniem danych?

 • nie pozwalaj na kserowanie dowodu osobistego w sytuacjach, gdzie nie jest to prawnie uzasadnione
 • nigdy nie zostawiaj dowodu osobistego bez kontroli lub w zastaw
 • zachowaj ostrożność podczas podawania swoich danych osobowych w urzędzie, w kolejce do lekarza itp.
 • w Internecie zawsze sprawdzaj, czy strona, z której korzystasz do logowania, jest szyfrowana
 • nie korzystaj z otwartych sieci Wi-Fi
 • sprawdzaj się w KRD

Jak zabezpieczyć się przed wyciekiem danych?

Możesz ograniczyć ryzyko wyłudzeń danych oraz skutki kradzieży danych. Taką ochronę daje Ci usługa ChronPESEL.pl i sprawdzanie się w KRD.

 • Zostaniesz natychmiast poinformowany, gdy ktoś bez Twojej zgody i wiedzy użyje Twojego numeru PESEL.
 • Nasi Doradcy pomogą podjąć kroki mające na celu zminimalizowanie skutków kradzieży tożsamości
 • Otrzymasz wsparcie 24/7 dzięki naszej infolinii alarmowej

Tutaj nas znajdziesz

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse