Z tego artykułu dowiesz się:

Kryptowaluty kontra pieniądz fiducjarny

Kryptowaluty kontra pieniądz fiducjarny – co wygra?

Od dawien dawna pieniądz był uniwersalnym środkiem wymiany za dobra i towary. Przyjmował on różne formy – metale, złoto, skóry czy nawet zboże. Na przestrzeni dziejów widać jego ewolucję – od monet i banknotów do zapisu elektronicznego w systemie bankowym. Wytwarzanie pieniądza było i jest zadaniem należącym do państwa. Pod koniec XX wieku, kiedy to narastał kryzys finansowy, pojawiły się ruchy, które postawiły sobie za cel stworzenie niezależnej od osób trzecich jednostki pieniężnej. Był to początek kryptowalut i zdecentralizowanych giełd. Obecnie część z nich została prawnie uregulowana i służy jako środek wymiany za dobra i usługi. Kryptowaluty kontra pieniądz fiducjarny: poznaj różnice i dowiedz się, jak te dwa systemy wpływają na globalne rynki finansowe.

Narodziny Bitcoina i największa ewolucja pieniądza

Narodziny Bitcoina, 3 stycznia 2009 roku oznaczają największą ewolucję pieniądza w historii. Pieniądze zawsze były postrzegane jako coś fizycznego i namacalnego, ale Bitcoin to zmienił. Chociaż od dawna korzystamy z cyfrowych pieniędzy na kontach bankowych czy w systemach takich jak PayPal, te systemy były jedynie reprezentacją tradycyjnego modelu pieniądza fiducjarnego, do którego byliśmy przyzwyczajeni.

Bitcoin natomiast jest czymś zupełnie nowym. To system, którego wartość opiera się na pracy włożonej w jego generowanie i działanie, a także na zaufaniu i dynamice podaży i popytu narzucanej przez użytkowników. Nie ma tutaj banków centralnych ani rządu kontrolującego ten system. Bitcoin jest autonomiczny we wszystkich aspektach.

Cyfrowe Waluty Banku Centralnego (CBDC)

Stoimy w obliczu nowej rewolucji pieniężnej i mamy zaszczyt ją przeżywać. Przez tysiąclecia pieniądze były namacalne, a teraz przekształciliśmy je w cyfrowy byt bez granic i ograniczeń. Nie jest to przemijająca moda; nawet banki centralne zrozumiały, że odrzucanie technologii i trzymanie się tradycyjnych systemów było błędem. Cyfrowe Waluty Banku Centralnego (CBDC) to sposób na cyfryzację pieniędzy z wykorzystaniem technologii blockchain. Jednak wciąż są to pieniądze fiducjarne, kontrolowane przez globalne elity. Bitcoin z kolei reprezentuje absolutną wolność, chroni prywatność użytkowników i umożliwia zarabianie uczciwych, przejrzystych i demokratycznych pieniędzy.

Czy kryptowaluty i pieniądze fiducjarne to to samo?

Kryptowaluty są formą pieniądza, ponieważ umożliwiają wymianę między dwiema stronami i pełnią funkcję przechowywania wartości. Oferują jednak także funkcje, których tradycyjny system pieniężny nie zapewnia: kryptowaluty mogą być używane przez każdego, w dowolnym miejscu i czasie, bez potrzeby korzystania z banku lub rządu. To najbardziej rewolucyjny aspekt kryptowalut.

Ponadto pieniądz fiducjarny zasadniczo równa się zadłużeniu. Kiedy bank centralny emituje banknoty, jednocześnie emituje konsumentowi procent długu rządu. Większość pieniędzy, które tworzy rząd, pochodzi z zaciągania pożyczek. Banki tworzą pieniądze, kiedy ludzie pożyczają środki. Weźmy na przykład dolara amerykańskiego: bez zaciąganych pożyczek prawdopodobnie nie byłoby dolarów w obiegu. Innymi słowy, bez konsumentów zadłużających się w bankach, dolara amerykańskiego by nie było.

Bitcoin nie czerpie swojej wartości z długu. Jego wartość wynika z efektywności jako środka wymiany i zaufania społeczności. Bitcoin nie opiera się na systemie długów.

Podsumowanie

To tylko kwestia czasu, zanim waluty cyfrowe staną się powszechnie akceptowane i jeszcze bardziej godne zaufania. Pod względem funkcjonalności już dorównują klasycznemu systemowi monetarnemu. Nadszedł czas, aby zostały uregulowane prawnie. Ewolucja cyfrowych aktywów jako pełnoprawnego środka płatniczego jest nieunikniona. Niepewność na tradycyjnych rynkach przechyla szalę na korzyść kryptowalut. Bitcoin stworzył nową formę zaufania dla przyszłego globalnego systemu monetarnego. System stojący za Bitcoinem jest całkowicie przejrzysty i oparty na matematyce oraz rzeczywistym konsensusie użytkowników. Mając to wszystko na uwadze, która opcja jest lepsza dla naszej przyszłości – Bitcoin czy fiat?

Wymieniaj złotówki na kryprowaluty i odwrotnie bez ograniczeń!

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse