Z tego artykułu dowiesz się:

Przedawnienie długu. Ile trwa i jak je udowodnić?

Wiadomo, że długi trzeba spłacać, ale sytuacja finansowa nie zawsze na to pozwala. Co ciekawe, wielu dłużników nie jest w pełni świadomych swoich praw i nie wie, że mogą one wygasnąć. po jakim czasie? Nowelizacja Kodeksu Cywilnego z 2018 roku skróciła główny termin dochodzenia roszczenia z dziesięciu lat do sześciu. Ale czy to oznacza, że ​​po tym okresie można zapomnieć o wszystkich długach? Zobacz, co musisz wiedzieć o przedawnieniu długu.

Przedawnienie długu. Ile trwa i jak je udowodnić

Czy dłużnik może uchylać się od spłaty swoich długów? Chociaż może się to wydawać dość sprzeczne z intuicją, jest możliwe. Dotyczy to przedawnienia zadłużenia. Czy długi przedawniają się w jakikolwiek sposób? Po jakim czasie i jakie są konsekwencje? Czy możliwy jest taki scenariusz kredytu gotówkowego? wyjaśnijmy.

Przeterminowanie długu. Co to znaczy, że dług się „przedawnia”?

Temat przedawnienia zadłużenia szczególnie interesuje tych, którzy wpadli w spiralę zadłużenia i liczą na to, że zadłużenie zostanie umorzone po pewnym czasie. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje, a wyjaśnienia wymaga samo przedawnienie długu. Prawnie regulują to przepisy Kodeksu Cywilnego.

To ważne!

Przedawnienie roszczeń (najczęściej przeterminowanych) odnosi się do sytuacji, w której dłużnik może uchylić się od zapłaty po upływie określonego czasu. Dotyczy to sytuacji, gdy wierzyciel nie podejmie działań w celu ściągnięcia wierzytelności w oznaczonym terminie od momentu powstania długu.

Kiedy dochodzi do przedawnienia długu?

Kiedy dług się przedawnia? Nowelizacja przepisów Kodeksu Cywilnego, która weszła w życie w 2018 roku wprowadziła zasadę, zgodnie z którą podstawowym przedawnieniem jest sześć lat, a trzy lata dla długów związanych z działalnością gospodarczą, o ile przepisy nie stanowią inaczej. Należy jednak odróżnić od siebie różne rodzaje długów. Okres przedawnienia różni się w zależności od przyczyny odpowiedzialności.

Czasami jest to tylko rok, w innych przypadkach może to być nawet 6 lat. Aby wszystko było jasne, ustaliliśmy poszczególne czasy zadłużenia w poniższej tabeli.

Sprawdź, po ilu latach przedawnia się dług.

Termin przedawnienia długuRodzaj powstałego zadłużenia
Po roku– dług z tytułu nieuprawnionego przejazdu komunikacją miejską (mandat za brak biletu)
Po dwóch latach– dług pracodawcy wobec pracownika z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia (dotyczy umowy zlecenie)
– dług z tytułu niedozwolonego debetu na koncie bankowym
– dług z tytułu nieuregulowanych zobowiązań za usługi telekomunikacyjne
Po trzech latach– dług pracodawcy wobec pracownika z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia (dotyczy umowy o pracę)
– nieopłacony mandat karny za nieprzepisowe parkowanie lub przekroczenie prędkości
– zadłużenia czynszowe
– zadłużenie na karcie kredytowej
– zadłużenie z tytułu umowy kredytowej lub pożyczki
– nieopłacony podatek od nieruchomości
– roszczenia alimentacyjne
Po pięciu latach– nieopłacony podatek dochodowy
– nieopłacony podatek VAT
– niepłacone składki ZUS (powstałe po 2012 roku)
Po sześciu latach– długi spadkowe
Po dziesięciu latach– niepłacone składki ZUS (powstałe przed 2012 rokiem)

Czy każdy dług się przedawnia?

Warto jednak wiedzieć, że jest to zadłużenie przedawnione tylko wtedy, gdy wierzyciel przez określony czas nie domaga się jego spłaty. Ale najważniejsze jest to, że nie wszystkie długi mogą się przedawnić.

Które długi nie przedawniają się? Po pierwsze te związane z kredytem hipotecznym. W takim przypadku bank z pewnością zrobi wszystko, aby odzyskać chociaż część długu, stosując np. licytację przymusową.

Które długi przedawniają się? Wszystko opisane w tabeli powyżej. Jak sprawdzić termin spłaty zadłużenia? Najprostszym sposobem jest sprawdzenie, czy takie aktualne długi masz w bazie BIK. Możesz również skorzystać z pomocy prawnika.

Kiedy przedawnia się dług w firmie windykacyjnej?

Podstawowy termin spłaty długu wynosi 6 lat. Termin ten dotyczy również roszczeń stwierdzonych wyrokiem sądu i w większości przypadków chodzi o sprawy, w których dług trafił do firmy windykacyjnej.

Przedawnienie długu u komornika

Po ilu latach dług wobec komornika przedawnia się? Odpowiedź na to pytanie jest taka sama jak w przypadku agencji windykacyjnej. Musi upłynąć sześć lat, zanim wygaśnie termin przedawnienia. Jednak w praktyce zdarza się to rzadko. Komornik zrobi wszystko, aby odzyskać dług.

Przedawnienie długu za czynsz mieszkaniowy

Termin spłaty zadłużenia z tytułu najmu dotyczy nieco krótszego okresu, tj. 3 lata Warto też wiedzieć, że w tym przypadku przedawnienie kończy się z ostatnim dniem roku kalendarzowego.

Czy możliwe jest przedawnienie długów spadkowych?

Przedawnienie długów spadkowych to dość skomplikowana sprawa. Co do zasady przedawnienie przedawnia się po 3 latach. Zmienia się to jednak, gdy sprawa trafia do sądu, a pozew zostaje stwierdzony wyrokiem. Następnie termin przedawnienia ulega przedłużeniu o kolejne 6 lat, co daje łącznie 9 lat. Jednak termin przedawnienia roszczeń wobec spadkobierców jest różny i w dużej mierze zależy od rodzaju długu. Więc każdy przypadek jest trochę inny.

Gdzie sprawdzić, czy dług jest przedawniony?

Jak sprawdzić, czy dług się przedawnił? To nie takie proste. Nie możesz zapytać dłużnika. Może to prowadzić do przypomnienia sobie i uznania swoich praw.

Aby dług został uznany za przedawniony, wierzyciel nie może nic robić przez 3 lub 6 lat. Udowodnienie tego może być trudne, dlatego warto zwrócić się o pomoc do prawnika.

Przedawnienie długu a Biuro Informacji Kredytowej

Biuro informacji kredytowej to miejsce, w którym możesz sprawdzić swoje aktualne zadłużenie. To najprostszy sposób na sprawdzenie, czy dług się przedawnił. Zdarza się jednak, że mimo upływu terminu długi nadal są wpisane do rejestru. Możesz wtedy zażądać ich usunięcia.

Przedawnienie długu na platformie e-kruk

Platforma e-kruk powstała z myślą o osobach z niespłacanymi długami. Dzięki temu mogą śledzić wszystkie swoje długi w jednym miejscu. Tam też sprawdzane jest, czy dług się przedawnił, choć głównym celem platformy jest dojście do porozumienia z wierzycielami. Proces rozliczeń i amortyzacji jest w pełni dostępny online.

Czy da się samodzielnie załatwić przedawnienie długu?

Zastanawiasz się, jak rozwiązać problem przedawnienia zadłużenia? Nie dzieje się to samo z urzędu. To, że od powstania długu minęło 6 lat, nie oznacza, że ​​Twój dług jest już nieważny. Będziesz musiał zająć się własnymi sprawami i załatwić sprawy związane z przedawnieniem długów, ponieważ są one uważane za przedawnione na wniosek dłużnika. Dość trudno samemu to udowodnić, dlatego w takich przypadkach warto skorzystać z pomocy prawnika.

Przedawnienie a umorzenie długu. Czy są jednoznaczne?

Przedawnienie oznacza, że ​​po upływie określonego czasu wierzyciel nie może żądać zapłaty od dłużnika. Jest to prawna konsekwencja przedawnienia. Krótko mówiąc, jeżeli zastanawiasz się, czy musisz spłacić przedawniony dług, to nie, nie musisz. Ale oczywiście możesz zrzec się tego prawa i dojść do porozumienia z wierzycielem.

Więc jeśli twój dług jest niespłacony, czy to oznacza, że ​​problem zniknął? Nie. Ograniczenie długu to nie to samo, co jego spłata. Wierzyciel może żądać spłaty w sądzie, ale jeśli znasz swoje prawa i podejmiesz odpowiednie kroki, unikniesz zapłaty przedawnienia.

Niestety, nikt nie uwierzy ci na słowo. Co prawda, odkąd zmiany weszły w życie w 2018 roku, sądy mają obowiązek zbadania, czy przedmiotowe długi się przedawniły, ale trzeba to udowodnić. Musisz skontaktować się z prawnikiem, który przeprowadzi Cię przez sprawę.

Tutaj nas znajdziesz

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse