Z tego artykułu dowiesz się:

Wyciek danych osobowych jak zareagować
Wyciek danych osobowych jak zareagować

Wyciek danych osobowych – jak zareagować?

Wyciek danych jest poważnym zagrożeniem które czyha na nas w przestrzeni wirtualnej. Może do niego dojść w wyniku ataku hakerów, którzy złamią zabezpieczenia i dostaną się do bazy danych firmy lub instytucji. Niestety zdarza się również, że do wycieku danych dochodzi także w wyniku błędu ludzkiego, kiedy osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo nie dopilnuje swoich obowiązków.
W mediach regularnie pojawiają się informacje na temat kolejnych wycieków z serwisów internetowych lub instytucji. Narażone na to są zarówno bazy danych portali społecznościowych, sklepów internetowych, jak również instytucji publicznych, np. szpitali lub szkół.

Obawy o wyciek danych osobowych wśród obywateli 

1/3 Polaków boi się wycieku danych osobowych w czasie pandemii. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Krajowy Rejestr Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Prawie 20 proc. ankietowanych za największe zagrożenie uważa wyciek bazy danych prywatnej firmy. Z kolei prawie 14 proc boi się, że informacje o nim wyciekną z instytucji państwowych.

Skąd może dojść do wycieku danych?

Wyciek bazy danych może wystąpić z wielu powodów. Jednym z nich są hakerzy, którzy łamią zabezpieczenia stosowane przez administratora baz danych. W zależności od firmy lub instytucji mogą być mniej lub bardziej podatne na ataki cyberprzestępców. W tym kontekście większe trudności mają instytucje publiczne, takie jak szpitale, które nie mogą liczyć na pełne finansowanie wszystkich potrzeb.

Jednak nierzadko dochodzi do naruszenia bezpieczeństwa w wyniku błędu ludzkiego, gdy osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo ignoruje zagrożenie lub zaniedbuje swoje obowiązki. W takich przypadkach nawet najbardziej wyrafinowane systemy są mało przydatne, jeśli hakerzy mają do nich nieograniczony dostęp. Sytuacje takie spowodowane są również niedostatecznym przeszkoleniem pracowników odpowiedzialnych za przetwarzanie danych osobowych.

Do wycieku danych może dojść również w wyniku kradzieży nośnika danych, takiego jak komputer czy laptop. Znane są również przypadki, w których przestępcy zdobywali zeszyty lub teczki, w których znajdowały się dokumenty zawierające poufne informacje.

Wszystkie te przykłady łączy jedno – jako właściciele danych osobowych nie mamy wpływu na poziom bezpieczeństwa bazy danych firmy czy instytucji, której zaufaliśmy, co oznacza, że ​​niewiele możemy zrobić, aby zapobiec przepływowi danych. Dlatego bardzo ważne jest, aby szybko zareagować, gdy to nastąpi.

Co zrobić w przypadku, gdy dojdzie do wycieku z serwisu internetowego, w którym masz konto?

1. Sprawdź dane.
Jeśli otrzymałeś powiadomienie z serwisu, w którym masz konto, lub otrzymałeś informację z mediów, sprawdź, jakie informacje o Tobie wyciekły. W większości przypadków są to dane kontaktowe – adres e-mail, imię i nazwisko lub dane potrzebne do zalogowania się w określonym serwisie. Sytuacja jest poważniejsza, jeśli informacje pozyskane przez przestępców zawierają dane osobowe, m.in. PESEL.

2. Zmień hasło do strony, na której skradziono Twoje dane.
Jeśli wyciek zawierał dane logowania, zmień hasło dostępu do tej witryny. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko, że ktoś wykorzysta Twój profil dla własnej korzyści. Przestępcy mogą wykorzystywać Twoje dane na różne sposoby. Na przykład w przypadku mediów społecznościowych mogą korzystać z konta w Twojej witrynie, aby kontaktować się ze znajomymi lub rodziną i otrzymywać od nich pieniądze lub inne ważne informacje. Pamiętaj, aby nie używać tego samego hasła w wielu miejscach, ponieważ ułatwi to dostęp do kont.

3. Zaraz po tym jak najszybciej sprawdź, czy ktoś już nie próbował wykorzystać otrzymanych informacji. Możesz to zrobić składając zapytanie do KRD lub BIK.

4. Zwróć uwagę na informacje dotyczące tego, kto sprawdzał twoje dane w bazie Krajowego Rejestru Długów. Weryfikacja numeru PESEL to standardowa procedura przed podpisaniem umowy m.in. z firmą pożyczkową, leasingową lub przed zakupem sprzętu na raty w sklepie elektronicznym. Jeśli więc otrzymasz raport, z którego będzie wynikało, że ktoś pytał o Ciebie w Krajowym Rejestrze Długów, a Ty nie udzielałeś temu podmiotowi stosownego upoważnienia, będzie to sygnał, że ktoś najprawdopodobniej próbował wykorzystać Twoje dane i podszyć się pod Ciebie. W takim wypadku trzeba natychmiast reagować.

5. Pamiętaj, że zaciągnięcie kredytu bankowego wiąże się z otwarciem konta. Dlatego jeśli w powyższym raporcie znalazłeś pytanie o bank, skorzystaj z usługi, która pozwala ustalić listę rachunków bankowych. Możesz to zrobić w dowolnym oddziale banku – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Usługa jest płatna według stawki banku.

Tutaj nas znajdziesz

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse