kredyt bez ślubu

Czy można wziąć kredyt bez ślubu?

Mówi się, że wspólne zobowiązanie kredytowe buduje więź między partnerami nawet mocniej niż formalna przysięga małżeńska. Niemniej jednak, według danych zebranych przez BIG, prawie każda para ma spory związane z finansami. Czy fakt zawarcia małżeństwa wpływa na naszą zdolność kredytową? Czy możliwe jest wzięcie kredytu bez formalnego związku małżeńskiego?
Zaledwie jedna na trzy osoby objęte badaniem przeprowadzonym przez BIG przyznała, że nigdy nie miała sporów finansowych z bliskimi. Natomiast 17% mieszkańców Polski często lub bardzo często doświadcza tego rodzaju konfliktów, głównie z partnerem życiowym.

Czy możliwe jest wzięcie wspólnego kredytu bez formalnego związku małżeńskiego?

Podobnie jak wspólne zamieszkanie, wspólny kredyt bez ślubu może lepiej ocenić, czy partnerzy dobrze się dogadują, niż sam fakt małżeństwa. Warto zauważyć, że dla banku nie ma znaczenia stan cywilny klientów. O wiele istotniejsze są stabilne dochody, doświadczenie zawodowe i dobra historia kredytowa. Wniosek o kredyt na dwie osoby bez ślubu jest więc możliwy. W trakcie oceny zdolności kredytowej bank będzie pytał, czy para prowadzi wspólne gospodarstwo domowe, czyli po prostu, czy mieszkają razem.

Jeśli tak, proces ubiegania się o kredyt nie będzie różnił się od tych dla osób w małżeństwie. Bank będzie brał pod uwagę łączne dochody partnerów oraz wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, takie jak czynsz, rachunki czy zakupy spożywcze.

Jak uzyskać kredyt bez ślubu – potrzebne dokumenty

Jeśli zastanawiasz się, jak zdobyć kredyt bez formalnego związku małżeńskiego, to należy podkreślić, że procedura pozyskania jest identyczna jak w przypadku każdej innej dwójki kredytobiorców. Jednakże, jeśli nie jesteście w związku formalnie, warto pamiętać, że kredyt to zobowiązanie na długie lata. Choć możecie się rozstać szybko i łatwo, kredyt pozostanie, szczególnie gdy decydujecie się na kredyt hipoteczny bez ślubu na długie lata, na przykład 30. Warunki dotyczące kredytu hipotecznego dla pary bez ślubu mogą być nieco mniej korzystne niż dla małżeństw. Dlaczego? Statystycznie, osoby po ślubie mają lepszą zdolność spłaty zobowiązań niż te, które pozostają w związku nieformalnym. Kredyt hipoteczny dla par bez ślubu wiąże się więc z większym ryzykiem, co może skutkować wyższymi kosztami narzuconymi przez bank. Jednakże, należy pamiętać, że to tylko statystyka. W Waszym przypadku, czy decydujecie się na kredyt mieszkaniowy bez ślubu czy też z nim, może nie mieć większego znaczenia. Kluczowe jest zarządzanie finansami w związku tak, aby zawsze mieć wystarczające środki na terminową spłatę rat.

Jakie dokumenty trzeba zebrać do kredytu hipotecznego w takiej sytuacji? Przede wszystkim, dokumenty dochodowe. Jeśli obaj pracujecie na umowę o pracę, bank będzie oczekiwał wyciągów z konta (każdego z Was osobno lub wspólnego) oraz zaświadczenia o osiąganych dochodach. W przypadku umów cywilnoprawnych, konieczne będą również wyciągi bankowe oraz umowy i rachunki z ostatniego okresu. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wiele zależy od sposobu opodatkowania – bank może oczekiwać dokumentów takich jak księga przychodów i rozchodów, zeznanie podatkowe z ostatniego roku czy zaświadczenie o dochodach z urzędu skarbowego.

Dodatkowo, dokumenty do kredytu hipotecznego muszą odnosić się bezpośrednio do nieruchomości, którą planujecie sfinansować. W zależności od celu kredytowania, mogą to być umowa z deweloperem, odpis z księgi wieczystej czy projekt budowlany.

Więcej szczegółów: Jakie dokumenty trzeba dołączyć do kredytu hipotecznego?

Samodzielne uzyskanie kredytu gotówkowego jest znacznie prostsze. Spowodowane jest to faktem, że bierzesz niższą kwotę, co przekłada się na niższą ratę, która powinna być opłacalna z Twoich obecnych dochodów. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana w przypadku kredytu hipotecznego. Jeśli jeszcze przed Tobą nie ma ślubnego zobowiązania, to kredyt mieszkaniowy dla pary bez oficjalnego połączenia to często jedyna opcja, aby uzyskać znaczną kwotę potrzebną na zakup mieszkania lub budowę domu.

Niewielu ludzi obecnie ma wystarczające środki, aby samodzielnie uzyskać taki duży kredyt. Jednak gdy starasz się o niego z partnerem lub partnerką, bank weźmie pod uwagę Wasze łączne dochody i będzie bardziej skłonny udzielić Wam potrzebnej kwoty.

Zobacz też: Kredyt hipoteczny a najniższa krajowa

Czy kredyt hipoteczny z udziałem rodziców ułatwi sprawę?

Jeśli martwicie się, że Wasze zarobki są zbyt niskie, aby uzyskać finansowanie, warto rozważyć możliwość wzięcia kredytu hipotecznego z udziałem rodziców. Warto jednak zauważyć, że rodzice muszą dysponować regularnymi dochodami z źródła akceptowanego przez bank. Oczywiście najlepiej, gdy pochodzą one z pracy, ale również emerytura lub renta mogą być uznane. Ważne jest jednak, że bank będzie wiązał okres kredytowania z wiekiem najstarszego kredytobiorcy. Przyjmijmy, że Wy macie po 30 lat, a najstarszy rodzic, który będzie uczestniczył w kredycie, ma 60 lat. Bank, w którym składacie wniosek, wymaga, aby kredyt był spłacony do momentu, gdy najstarszy z kredytobiorców osiągnie 75 lat. W rezultacie, z rodzicami możecie wziąć kredyt na maksymalnie 15 lat, podczas gdy sami możecie rozłożyć spłatę na 35 lat (zgodnie z Rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego).

Przeczytaj: Maksymalny wiek kredytobiorcy w największych bankach

Jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny bez ślubu?

Jeśli rozważasz ubieganie się o kredyt hipoteczny bez formalnego związku małżeńskiego, warto nie podejmować pochopnych decyzji i nie wybierać pierwszego lepszego banku. Wskazane jest przeprowadzenie porównania różnych ofert, co jest o wiele bardziej rozsądne. Nasza platforma może okazać się pomocna w tej kwestii, umożliwiając zapoznanie się z aktualnymi ofertami banków. Korzystając z naszego rankingu kredytów hipotecznych, znajdziesz informacje dotyczące szacowanych rat, kosztów, oprocentowania, prowizji oraz RRSO proponowanych przez banki. Dodatkowo, możesz skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, który pomoże Ci oszacować, jaką kwotę możesz uzyskać przy uwzględnieniu Twoich dochodów i obecnych zobowiązań.

Gdzie można ubiegać się o kredyt hipoteczny bez formalnego związku małżeńskiego?

W obecnej chwili w każdym banku osoby będące w związku, ale nieposiadające ślubu, mogą aplikować o kredyt hipoteczny. Brak formalnego aktu małżeńskiego nie jest przeszkodą w ubieganiu się o kredyt w żadnym z banków. Zamiast skupiać się na tym, że nie jesteście małżeństwem, warto skoncentrować się na przygotowaniu się do procesu uzyskania kredytu pod względem uporządkowania swojej sytuacji finansowej.

Na początku warto sprawdzić swój wynik w scoring BIK. Jest to odzwierciedlenie historii kredytowej – im wyższy wynik, tym większe szanse na otrzymanie kredytu.

Zwiększyć swoją zdolność kredytową można poprzez spłacenie aktualnych zobowiązań, kontrolę nad impulsywnymi zakupami na większe kwoty (bank będzie analizował wyciągi z konta) oraz zwiększenie dochodów. Jeśli część dochodów otrzymujecie w gotówce, bez dokumentacji, warto negocjować z pracodawcą, aby wypłatę zapisano w umowie i przekazywano na konto bankowe. Jeśli wasze dochody mogą być niewystarczające, aby uzyskać pożądaną kwotę kredytu, warto także rozważyć podjęcie dodatkowej pracy. Jednakże, aby bank uwzględnił te dochody, konieczne jest przepracowanie co najmniej pół roku na umowie cywilnoprawnej. W międzyczasie warto maksymalizować oszczędności, aby zwiększyć wkład własny.

Im większy wkład własny, tym lepsze warunki kredytowe może zaoferować bank.

Wspólny kredyt bez ślubu a ewentualne rozstanie

Teraz wiesz, że brak formalnego związku małżeńskiego nie stanowi przeszkody w uzyskaniu kredytu. Niemniej jednak, pamiętaj, że zaciągnięcie wspólnego zobowiązania wobec banku oznacza, że jesteście związani finansowo aż do momentu całkowitej spłaty kredytu, i oboje macie równy udział w terminowej spłacie rat.

Co jednak robić w przypadku rozstania, kiedy w oczach banku pozostajecie nadal współkredytobiorcami?

Przeniesienie kredytu na jedną osobę oznacza, że jedna z Was podejmuje się samodzielnej spłaty kredytu i w zamian za to może korzystać z nieruchomości. Ta osoba powinna zostać formalnym właścicielem mieszkania lub domu, dlatego konieczne jest uregulowanie tej kwestii u notariusza. Następnie trzeba udać się do banku w celu przeniesienia kredytu. Wymaga to zgody obu zainteresowanych osób oraz banku. Bank ocenia zdolność kredytową osoby, która pozostaje jako kredytobiorca. W takiej sytuacji zdolność ta może ulec znacznemu zmniejszeniu, dlatego też, aby zwiększyć szanse na pomyślne zakończenie procesu, warto zabezpieczyć kredyt inną nieruchomością lub podjąć kredyt z inną osobą (np. rodzicem lub nowym partnerem).

Nadpłacenie kredytu może być również rozwiązaniem, jeśli jedna osoba nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej. W takim przypadku konieczne jest uzgodnienie proporcji nadpłaty. Im niższa pozostaje do spłaty kwota, tym większa jest szansa na zgodę banku na zwolnienie jednej osoby z długu.

Wynajęcie nieruchomości może być dobrym rozwiązaniem, jeśli oboje macie alternatywne miejsce zamieszkania i możecie sobie pozwolić na znalezienie najemcy dla wspólnej nieruchomości. Jeśli jesteście w dobrych relacjach i nie ma problemu z mieszkaniem razem, możecie wynająć nieruchomość i z uzyskanego czynszu spłacać raty kredytu.

Sprzedaż jest zdecydowanie najlepszym wyjściem, jeśli chcecie definitywnie zakończyć swoją finansową współpracę. Znalezienie kupca, spłata kredytu ze zdobytych środków, a następnie podział pozostałej kwoty to konieczne kroki. W obecnych czasach, kiedy wartość nieruchomości stale rośnie, sprzedaż może być korzystnym rozwiązaniem.

Nieistotne jest, z kim zaciągasz kredyt – czy to obecny partner życiowy, członek rodziny czy najlepszy przyjaciel. Istotne jest, aby była to osoba odpowiedzialna, świadoma swoich finansowych zobowiązań, i że oboje równie odpowiadacie za terminową spłatę rat.

Tutaj nas znajdziesz

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse