Intercyza – co to jest? na czym polega? Intercyza a długi
Ustrój majątkowy w małżeństwie – co to jest?
Powyższe zdanie odnosi się do zasad, jakie obowiązują między małżonkami w odniesieniu do ich stosunków majątkowych – w skrócie: jeśli wspólnie decydują o swoim majątku, każdy może samodzielnie kupować lub sprzedawać rzeczy nabyte lub odziedziczone przez osobę. z których są powszechne lub nie, z których można zarobić pieniądze.

Wspólność ustawowa
Jeśli mąż i żona nie podejmą żadnych działań (nie podpiszą umowy z notariuszem), po ślubie będą związani prawem. Oznacza to w zasadzie, że w małżeństwie są trzy składniki majątkowe – majątek wspólny i dwa odrębne – mąż i żona. Współwłasność obejmuje wszystko, co zostało nabyte (i zarobione) po ślubie. Wyjątkiem są rzeczy i prawa odziedziczone i ofiarowane – należą one do majątku osobistego małżonka odziedziczonego lub darowanego (chyba że spadkodawca lub ofiarodawca postanowi inaczej). Wspólnota ustawowa istnieje tak długo, jak trwa małżeństwo lub do czasu jego modyfikacji przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego – system wygasa zatem z chwilą rozwiązania małżeństwa. ustanowienie innego patriarchatu, na przykład. separacja majątkowa.
Rozdzielność majątkowa
Rozdzielenie aktywów obejmuje fakt braku współwłasności. Każdy z małżonków ma swój majątek, o którym decyduje bez zgody drugiego. Żadna zgoda drugiego małżonka nie jest wymagana do jakiejkolwiek działalności, a dochody i zakupy każdego z małżonków będą stanowić ich własność osobistą.
Na czym polega intercyza?
Intercyza to potoczna nazwa umowy małżeńskiej, która ustanawia podział majątku w przypadku jej zawarcia przed zawarciem małżeństwa (intercyza przedślubna). Osoby planujące zawrzeć związek małżeński mogą wystąpić do notariusza z informacją, że zamierzają wziąć ślub i chcą, aby system własności separacji został zastosowany do ich małżeństwa od dnia rozwiązania. Wówczas od początku w małżeństwie nie ma wspólnego majątku – każdy z małżonków ma tylko swój majątek, do którego drugi małżonek nie ma praw.
Intercyza może być również zawarta po ślubie – w trakcie trwania małżeństwa (intercyza małżeńska, choć nazwa ta nie jest poprawna – powinno się mówić umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową). Skutek tego jest taki, że majątek wspólny staje się współwłasnością małżonków w częściach ułamkowych (domyślnie po ½ części) a od chwili podpisania umowy małżonkowie stają się wobec siebie „majątkowo niezależni” co oznacza, że ich zarobki stanowią ich osobiste majątki. Nie muszą też uzyskiwać zgody drugiego małżonka na zakup np. nieruchomości, nabywane rzeczy i prawa są ich wyłączną własnością i mogą nimi dowolnie i samodzielnie dysponować.
Intercyza przed rozwodem
Umowy majątkowe dotyczące separacji są zwykle zawierane, gdy małżeństwo nadal trwa, ale para rozważa rozwód. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – każdy z małżonków ma niezależność finansową, dodatkowo istnieje możliwość podziału majątku wspólnego, czyli podpisania umowy o podział majątku wspólnego. Taka umowa skutecznie przypisywałaby poszczególne elementy dotychczasowej współwłasności konkretnie wyznaczonemu małżonkowi, który byłby jedynym właścicielem (np. żona otrzymująca mieszkanie, a mąż otrzymywałby niezabudowany grunt i gotówkę na rachunku bankowym).
Tutaj nas znajdziesz
Skontaktuj się z nami!
#Zapraszamy na konsultacje
– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse