Z tego artykułu dowiesz się:

Jak ustrzec się przed kradzieżą danych w internecie
Jak ustrzec się przed kradzieżą danych w internecie

Jak ustrzec się przed kradzieżą danych w internecie?

Blisko co czwarty Polak boi się, że padnie ofiarą hakerów wyłudzających dane osobowe. Równocześnie blisko 60 proc. respondentów nie wie lub nie jest pewna, jakie działania należy podjąć w takim przypadku. Niestety nie robimy wszystkiego, żeby zapobiec podobnym sytuacjom.
Aktywność cyberprzestępców w czasie pandemii znacznie się nasiliła. Ich działalności obawialiśmy się jednak już znacznie wcześniej.

Jak działają cyberprzestępcy?

Cyberprzestępcy wykorzystują obecną sytuację i fakt, że dużo więcej czasu spędzamy online. Jedną z wykorzystywanych przez nich metod jest phishing, który polega na podszywaniu się pod inne osoby, firmy lub instytucje. W ten sposób próbują wyłudzić informacje lub pieniądze od internautów.

W wiadomościach i wysyłanych komunikatach cyberprzestępcy zazwyczaj zachęcają nas do pobrania załączników lub kliknięcia w wysłany link. Niektóre przypadki dotyczą również podania danych osobowych lub nazwy użytkownika i hasła do usługi bankowości elektronicznej. Gdy klikniesz podany link lub pobierzesz załączony plik, na komputerze ofiary instalowane jest złośliwe oprogramowanie, umożliwiające cyberprzestępcom dostęp do informacji i haseł oszukanego użytkownika.

Konsekwencje naruszenia ochrony danych są zazwyczaj bardzo bolesne i mogą trwać długo. Dlatego bardzo ważne jest, aby zachować czujność i odpowiednio się chronić. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać uzyskane w ten sposób informacje do wyczyszczenia naszego konta lub podszycia się pod nas w celu wyłudzenia pożyczki, zawarcia umowy najmu lub zakupu sprzętu elektrycznego.

CO ZROBIĆ, BY UNIKNĄĆ ZAGROŻENIA I ZWIĘKSZYĆ SWOJE BEZPIECZEŃSTWO?

1. Nie klikaj podejrzanych linków w e-mailach i mediach społecznościowych.
Zawsze rób zakupy i korzystaj z bankowości za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych lub aplikacji mobilnych.

2. Zawsze sprawdzaj adresy stron, z których otrzymałeś link.
Często okazuje się, że nie jest to przekierowanie do atrakcyjnej promocji lub ważnej wiadomości. Możesz to sprawdzić ręcznie, wyszukując stronę w przeglądarce.

3. W przypadku połączeń online korzystaj ze stron internetowych korzystających z protokołu szyfrowania SSL.
Adres takiej strony musi zaczynać się od „https”. Możesz sprawdzić na kogo został wystawiony certyfikat klikając w ikonę po lewej stronie adresu (najczęściej symbol kłódki).

4. Upewnij się, że hasło logowania jest silne i trudne do złamania.

5. Nie używaj tego samego hasła do wielu witryn.
W przypadku kradzieży wszystkie Twoje konta zostaną ujawnione.

6. Unikaj korzystania z publicznych, otwartych sieci Wi-Fi.

7. Używaj aktualnego oprogramowania antywirusowego, które chroni przed podstawowymi zagrożeniami, wysyłając ostrzeżenie przed pobraniem niebezpiecznych plików i informując o niezweryfikowanych stronach internetowych.
Coraz częściej słyszymy o pojawieniu się nowego złośliwego oprogramowania, przed którym chronią nas takie narzędzia. Dlatego program antywirusowy nie spełni w pełni swojego zadania bez aktualnej bazy wirusów i złośliwych aplikacji.

8. Mądrze korzystaj z mediów społecznościowych.
Uważaj na to, co publikujesz online. Nie załączaj zdjęć do dokumentów ani wypełnionych formularzy. Nie daj się zwieść też w wiadomościach od rzekomych znajomych, którzy nagle proszą Cię o przelanie określonej kwoty na konto, np. przez BLIKA W takiej sytuacji zawsze lepiej zadzwonić i upewnić się, że naprawdę rozmawiamy z naszym znajomym lub członkiem rodziny.

9. Staraj się nie podawać swoich danych osobowych w Internecie w sytuacjach, gdy nie jest to wymagane.
Unikaj formularzy wymagających wpisania numeru PESEL, dowodu osobistego, adresu, nazwiska czy numeru telefonu. Zawsze upewnij się, że dla rodzaju usługi, z której korzystasz, takiej jak zakupy, praktyczne jest podanie wszystkich informacji wymaganych dla usługi.

10. Nie ignoruj ​​zagrożenia.
Pierwszym krokiem do działania jest uświadomienie sobie istniejących niebezpieczeństw. Dlatego zwracaj uwagę na publikowane ostrzeżenia o działaniach cyberprzestępców, dzięki czemu będziesz bardziej świadomy i wrażliwy na to, co może Cię spotkać w przestrzeni wirtualnej.

Tutaj nas znajdziesz

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse