Z tego artykułu dowiesz się:

RPP, raty mocno w górę, rzeź na hipotekach i paliwa drenujące portfele

Za nami kolejny czerwcowy tydzień, który części z nas sponiewiera portfele przez podwyżkę stóp procentowych. Co jeszcze działo się w gospodarce? Przypominamy najważniejsze wykresy minionego tygodnia.

raty mocno w górę

1. RPP zdecydowanie podnosi stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej kontynuuje najbardziej agresywny cykl zacieśnienia polityki pieniężnej w XXI w. Przed nami są zapewne kolejne podwyżki stóp procentowych.

2. Wnioskujących o hipoteki najmniej od 2007 roku

W maju 2022 r. o kredyty hipoteczne wnioskowało o ponad 50 proc. mniej klientów niż rok wcześniej. Załamanie na rynku kredytów mieszkaniowych stało się faktem. Popyt został zdziesiątkowany przez podwyżki stóp i zaostrzenie kryteriów oceny zdolności.

3. Raty mocno w górę

Kredytobiorcy zaciągający zobowiązania za czasów rekordowo niskich stóp procentowych po środowej podwyżce znajdą się w strefie „podwojonej raty”. Dla tych, którzy wykorzystali maksymalnie zdolność kredytową, oznacza to poważne kłopoty. Sprawdzamy, jak zmienią się obciążenia.

4. Pomoc dla kredytobiorców. Banki policzyły, ile zapłacą za pomysł rządu

Największe banki z GPW oszacowały, jakie wpłaty będą musiały ponieść na fundusz pomocowy, czyli element rządowej tarczy dla kredytobiorców.

5. Ceny domów już tak nie galopują

Po galopujących stawkach płaconych za domy jednorodzinne nie ma już śladu – wynika z danych Bankier.pl za I kw. 2022 r. udostępnionych przez Cenatorium. Domy wciąż jednak drożeją szybciej od mieszkań, a za sprawą znacznych podwyżek notowanych w poprzednich kwartałach w skali roku wzrosty cen wciąż są dwucyfrowe.

6. Ceny paliw drenują nasze portfele, a na stacjach kolejne podwyżki

Drugi tydzień czerwca przyniósł kontynuację majowych podwyżek przy dystrybutorach. Średnia cena benzyny zbliżyła się do 8 zł/l. Ale w tym tygodniu to olej napędowy drożał szybciej od benzyny.

7. Amerykańska inflacja zdruzgotała nadzieje rynku

Majowa inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych okazała się wyższa nawet od najwyższych prognoz i tym samym zabiła nadzieje tych inwestorów, którzy liczyli na rychły spadek presji inflacyjnej w największej gospodarce świata.

8. Do ilu mogą wzrosnąć stopy procentowe przy dwucyfrowej inflacji?

Podczas gdy w Polsce nie cichną lamenty na temat rzekomo wysokich stóp procentowych, istnieją kraje, gdzie cena pieniądza poszła w górę znacznie mocniej. Przykładowo, bank centralny Chile właśnie podniósł stopy do 9%.

9. Chiny wyraźnie zwiększyły import z Rosji

W maju import z Rosji do Chin wzrósł o 80% w porównaniu do maja 2021 r. – wynika z danych chińskiego urzędu celnego. To zdecydowanie najwyższa dynamika wśród głównych partnerów handlowych Państwa Środka.

11. Amerykanie zadłużają się na potęgę

Od kilku miesięcy amerykański konsument zadłuża się w rekordowym tempie, czemu towarzyszy gwałtowny wzrost kosztów życia i głębokie pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych. Może to być sygnał, że wysoko oprocentowany dług zaciągany jest na pokrycie bieżących wydatków.

12. Inflacja w Czechach szybuje coraz wyżej

Inflacja w Czechach nadal przyspiesza, przekraczając oczekiwania analityków. Tymczasem władzę w banku centralnym przejmują zwolennicy łagodniejszej polityki pieniężnej.

Tutaj nas znajdziesz

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse