Z tego artykułu dowiesz się:

Zdolność kredytowa – co to jest i w
jaki sposób bank ją ocenia?

Kiedy zaciągasz kredyt gotówkowy lub pożyczkę, bank chce sprawdzić, czy możesz spłacić dług. Aby to zrobić, weryfikuje Twoją wiarygodność. Ale co to właściwie znaczy? Czym jest reputacja i jak jest obliczana?

Nie każdy dostanie kredyt bankowy, nie ma znaczenia czy jest to kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Aby uzyskać taką możliwość, musisz wykazać, że możesz sobie pozwolić na jej spłatę, a zatem mieć wystarczająco wysoki dochód. Ale nie tylko. Dochód to nie wszystko. Na Twoją wiarygodność mogą również wpływać inne czynniki.

Zdolność kredytowa – co to?

Banki podejmują pewne ryzyko, kiedy pożyczają ci pieniądze. Aby je zminimalizować, sprawdza, czy możesz spłacić dług i odsetki w zakontraktowanym okresie. W wyniku przeprowadzonej analizy instytucja finansowa określa Twoją zdolność kredytową.

Czym jest reputacja? Mówiąc najprościej, jest to zdolność do spłaty zadłużenia. Dlatego musisz udowodnić, że jesteś w stanie spłacić kredyt w wyznaczonym terminie lub spłacić stałą kwotę w ratach.

Jakie czynniki wpływają na kredyt? Przede wszystkim wysokość dochodu i jego źródło (np. umowa o pracę, własna działalność gospodarcza itp.), ale także rodzaj firmy, w której jesteś zatrudniony.

Dlaczego wiarygodność jest tak ważna? Jak łatwo się domyślić, to od niej zależy, czy otrzymasz pożyczkę. Jeśli bank uzna, że ​​to nie wystarczy, musisz liczyć się z tym, że Twojej wsi odmówi kredytu.

Jak bank sprawdza zdolność kredytową?

Jak bank ocenia zdolność kredytową?? Sprawdza m.in. takie czynniki, jak:

  • wysokość dochodów oraz rodzaj zatrudnienia klienta (umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt itd.);
  • miesięczne koszty utrzymania (czynsz, rachunki itd.);
  • bieżące zadłużenie klienta (wysokość kredytów, które spłacasz, karty kredytowe, debet na koncie itp.).

Jest to tzw. analiza ilościowa. Bank stara się oszacować, czy po opłaceniu wszystkich obecnych należności oraz rachunków zostaną Ci środki na spłatę raty kredytu gotówkowego. Oprócz tradycyjnego bilansu wpływów i wydatków bank podczas oceny Twojej zdolności kredytowej przeprowadza również analizę jakościową. W tym celu pyta klienta o wiek, stan cywilny, liczbę osób na utrzymaniu, wykształcenie, wykonywany zawód oraz sytuację mieszkaniową.

Bardzo istotnym elementem analizy jakościowej jest Twoja historia kredytowa. W ocenie banku, jeśli klient dotychczas spłacał długi systematycznie, z większym prawdopodobieństwem ureguluje kolejny kredyt w terminie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby świadomie budować pozytywną historię kredytową. Dzięki temu możesz otrzymać kolejne zobowiązanie na korzystnych warunkach i być wiarygodnym klientem w oczach banku.

To, jak bank bada zdolność kredytową w poszczególnych bankach, zazwyczaj jest jawne. Ponadto w większości instytucji proces ten przebiega niemal identycznie.

Raz jeszcze: co to jest zdolność kredytowa? Podsumowanie

Wiesz już, co to jest zdolność kredytowa. Masz zatem świadomość, że jest ona bardzo istotna, zwłaszcza gdy w przyszłości zamierzasz ubiegać się o kredyt. Musisz także wiedzieć, że o ile bank uzna, że masz wystarczającą zdolność do spłaty kredytu gotówkowego, wcale nie oznacza, że otrzymasz kredyt hipoteczny. To, jak bank bada zdolność kredytową w tym drugim przypadku, jest o wiele bardziej zawiłe. Musisz przeważnie wykazać większy dochód.

Zanim jednak zdecydujesz się wnioskować o kredyt w banku, powinieneś sam sprawdzić swoją zdolność kredytową. Dlaczego? Przede wszystkim będziesz mógł wstępnie oszacować, czy w ogóle masz szansę na otrzymanie kolejnego zobowiązania. Unikniesz wówczas przekredytowania, czyli sytuacji, kiedy Twoje długi przekraczają Twoje zdolności finansowe.

Najprostszym sposobem na to, jak obliczyć zdolność kredytową, jest kalkulator. Kolejną metodą zadbania o jak najlepszą zdolność kredytową jest pobranie Raportu BIK. W ten sposób będziesz mógł wejść w rolę banku i otrzymać te same informacje, na podstawie których Twoje możliwości zweryfikuje bank.

Tutaj nas znajdziesz

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse