Ethereum 2.0 – co to jest?
Od czasu powstania Ethereum w 2015, wiele się zmieniło na rynku kryptowalut, pojawiło się wiele nowszych i bardziej innowacyjnych ekosystemów. Mieliśmy ciekawe trendy jak ICO, DeFI, NFT, które pokazały plusy i minusy sieci. Skalowalność (ilość transakcji na sekundę) i wysokie opłaty transakcyjne to główne problemy Ethereum, które ETH 2.0 ma rozwiązać.
Ethereum 2.0, znany również jako Serenity, to nic innego, jak aktualizacja sieci Ethereum 1.0, która zmieni ją pod wieloma względami. Po aktualizacji szybkość transakcji zwiększy się z ok. 30 do 100 000 na sekundę.
Jej główny cel:
- Zwiększenie przepustowości blockchaina.
- Zmniejszenie opłat.
- Równowaga sieci.
- Przejście z konsensusu Proof-of-Work na Proof-of-Stake.
- Zmiana technologii skalowania.
Hard Fork London – początki
Nie będziemy zbytnio zgłębiać tego tematu, gdyż na tę aktualizację przeznaczona jest osobna lekcja. Jednak abyś mógł w pełni zrozumieć genezę Ethereum 2.0, musisz poznać jego początki. 5 sierpnia 2021 roku doszło do Hard Fork London. To była aktualizacja sieci, zawierająca propozycje jej ulepszenia, która zmieniła sposób działania mechanizmu transakcji Ethereum. Jak to się stało? Zmodyfikowano metodę obliczania ilości ETH potrzebnej do transakcji i określania, dokąd ten ETH trafia. W świecie kryptowalut nazwano to opłatą bazową. Obecnie ta opłata jest spalana z podaży ETH.
Drugą bardzo istotną zmianą było wprowadzenie napiwku – opłaty za priorytet. Napiwek trafia do górnika, aby priorytetowo obsługiwał twoją transakcję w bloku. W kontekście aktualizacji ETH 2.0, EIP 1559 (Hard Fork London) przynosi wiele korzyści.
Ethereum 2.0
Na początku lekcji wspomnieliśmy o głównych celach tej aktualizacji, która odbywa się w trzech fazach. Tzw. faza 0 już się rozpoczęła. To właśnie na tym etapie, 1 grudnia 2020 roku, wprowadzono „Beacon Chain”. Ciekawa nazwa, prawda? Jest to łańcuch śledzący, w zasadzie nowy blockchain, który połączy się z obecnym łańcuchem Ethereum. Beacon wprowadza PoS i przygotowuje Ethereum do stakingu oraz łańcucha shardów. Możemy go nazwać siecią testową dla nadchodzącej, nowej wersji Ethereum.
The Merge
Druga faza to The Merge – połączenie (czerwiec 2022). To oficjalne przejście na konsensus Proof-of-Stake. Wtedy także będziemy świadkami połączenia Ethereum z Beacon Chain.
Jako ciekawostkę dodamy, że deweloperzy sieci nazywają to połączenie „dokowaniem”. Dzięki temu posiadacze ETH będą mogli stakować swoje monety i zdobywać nagrody. Uważamy, że jest to jeden z najważniejszych etapów. PoS, podobnie jak Mikołaj, przyniesie znacznie niższe opłaty transakcyjne i sprawi, że będą one szybsze. The Merge wpłynie również na ilość spalanego i emitowanego ETH.
Połączenie jest obecnie w fazie testowej w sieci testowej Kintsugi. W przeciwieństwie do poprzednich, Kintsugi jest otwarte dla całej społeczności.
Sharding – rozwiązanie problemu Ethereum?
Faza trzecia, nazywana często „fazą 2”, wdraża sharding. To ulepszenie podzieli sieć na 64 podłańcuchy, zwane fragmentami (shards). Każdy z tych fragmentów będzie obsługiwał 1/64 obciążenia sieci. Beacon Chain, szkielet Ethereum 2.0, będzie działał jako organ synchronizujący wszystkie te fragmenty, zapewniając aktualność danych i stanów łańcucha we wszystkich podłańcuchach.
Dzięki temu Ethereum zwiększy swoją skalowalność i przepustowość transakcji. Nie martw się, jeśli język wydaje się skomplikowany. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, sprawdź nasze pozostałe lekcje i artykuły. A my tymczasem idziemy dalej. Gotowy?
Ethereum 2.0 a skalowalność sieci
Inwestując w ETH, zapewne zauważyłeś, że skalowalność i przepustowość sieci są bardzo ograniczone. Ethereum 2.0 planuje je zwiększyć za pomocą shardingu. Nowsze kryptowaluty korzystające z PoS już stosują tę metodę. Sharding pozwala zwiększyć przepustowość bez ryzyka utraty bezpieczeństwa sieci i decentralizacji. Dzięki temu zarządzanie siecią staje się łatwiejsze, a liczba jednocześnie przetwarzanych transakcji rośnie, co zwiększa przepustowość i szybkość.
Ciekawostka: konsensus PoW przechowywał całą historię transakcji, zajmując dużo miejsca w sieci komputerów. Teraz już wiesz, dlaczego konsensus PoS jest lepszym rozwiązaniem.
Ethereum 2.0 kontra DeFi
Załóżmy, że ETH 2.0 odniesie sukces. Wówczas rozwiąże praktycznie wszystkie problemy, z jakimi boryka się obecna sieć. Z poprzednich lekcji wiesz, że na ekosystemie Ethereum opiera się ogromny system zdecentralizowanych finansów (DeFi). Obecnie sieć Ethereum obsługuje około 30 transakcji na sekundę. Wersja 2.0 ma przekształcić system w taki sposób, że skala dokonywanych transakcji osiągnie 100 000 na sekundę.
Górnicy kontra ETH 2.0
Nie możemy ich pominąć. Wprowadzenie aktualizacji nie oznacza, że górnicy nagle przestaną być potrzebni. W aktualnej wersji Ethereum opłaty za transakcje są wysokie, ponieważ w całości kontrolują je górnicy. Konsensus PoS wyeliminuje ten problem, ale co się wtedy z nimi stanie? Już spieszymy z wyjaśnieniami.
Ethereum „czerpał” z Bitcoina, co oznacza, że wykorzystuje energochłonny proces wydobycia kryptowaluty. Górnicy rozwiązują zagadki kryptograficzne i zdobywają ETH. Przy ETH 2.0 taki sposób działania górników stanie się przeszłością. Od jakiegoś czasu trwają debaty górników na temat zasadności ETH 2.0. Nie wszyscy zgadzają się z wprowadzeniem nowego modelu konsensusu. Proof-of-Stake wymaga zdecydowanie mniej energii elektrycznej do utrzymania. System 2.0 będzie funkcjonował dzięki użytkownikom stakującym swoje tokeny. Nieuczciwe ataki będą minimalizowane przez system kar, który dotknie nieuczciwe węzły.
Jeden z głównych deweloperów Ethereum stwierdził, że scalenie łańcuchów doprowadzi do całkowitego wyłączenia wydobycia ETH. Nie wszyscy górnicy się z tym zgadzają. Część z nich, zwłaszcza ci z zasobnym portfelem, będzie mogła dalej wydobywać ETH i trzymać kryptowalutę z nadzieją na wzrost jej ceny.
Stakowanie w ETH 2.0
Mimo że sieć nie jest jeszcze dostępna, możesz stakować ETH w wersji testowej. Pamiętaj jednak, że środki zostaną zablokowane do momentu premiery ETH 2.0. Co to oznacza? Możesz stakować, ale nie będziesz mógł wypłacić swoich pieniędzy. Warto zaznaczyć, że staking w sieci testowej Ethereum jest skomplikowany, kosztowny i bardzo ryzykowny. Zalecamy, aby korzystali z tego rozwiązania użytkownicy bardziej zaawansowani technicznie. Można to porównać do gry na dźwigni. Aby rozpocząć staking w Ethereum 2.0, musisz posiadać aż 32 ETH.
Nie zrażaj się jednak. Niektóre giełdy pozwalają użytkownikom stakować mniejszą ilość ETH, ale pobierają 15% prowizji z nagród.
Podsumowanie
Jak widzisz, aktualizacja jest bardzo istotna dla sieci, wprowadzając wiele ważnych zmian. Jednak, jak to bywa z programistami, jej wdrożenie się opóźnia. Sam Vitalik Buterin przyznał, że ETH 2.0 jest technicznie trudniejsze, niż się spodziewali. Pozostaje nam jedynie trzymać za nich kciuki i śledzić nowe informacje na ten temat.
Bitcoin dał nam wgląd w to, jak mogłaby wyglądać przyszłość autonomii finansowej bez władzy centralnej. A co z Ethereum? Ethereum pokazuje nam, że możemy zaprogramować tę przyszłość zgodnie z naszą wolą i dostosować naszą rzeczywistość do nieograniczonych możliwości cyfrowego świata.
Ciekawostki
Fundacja Ethereum zdecydowała, że w opisach aktualizacji nie będzie używać nazw „ETH 1” i „ETH 2”. Zamiast tego wprowadziła „warstwę wykonania” (execution layer) i „warstwę konsensusu” (consensus layer). Zmiana ta ma na celu zmniejszenie zamieszania związanego z aktualizacją.
Aktualizacja Arrow Glacier ma opóźnić tzw. bombę trudności, czyli mechanizm utrudniający wydobycie Ethereum. Arrow Glacier zostanie usunięta po przejściu ETH na PoS.
Tutaj nas znajdziesz
TEL +48 733 980 183
ZADZWOŃ DO NAS
MAIL: BIURO@GREENFINANSE.PL
NAPISZ DO NAS
BIURO LUB ON-LINE
CAŁA POLSKA
TEL +48 733 980 183
ZADZWOŃ DO NAS
MAIL: BIURO@GREENFINANSE.PL
NAPISZ DO NAS
BIURO LUB ON-LINE
CAŁA POLSKA
Skontaktuj się z nami!
#Zapraszamy na konsultacje
– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse
Szybki dostęp do wiedzy
Załóż konto na Kanga
Wymieniaj złotówki na ktyptowaluty i na odwrót bez żadnych ograniczeń