Spalanie kryptowalut: Na czym polega?
Spalanie kryptowalut to proces, w którym tokeny (monety) są trwale usuwane z obiegu, co prowadzi do stałego zmniejszania podaży na rynku. Jak to działa? Monety przeznaczone do spalenia są wysyłane na adres portfela, który służy wyłącznie do odbioru monet, bez możliwości dokonywania na nim jakichkolwiek transakcji. Taki portfel znajduje się poza siecią i jest przeznaczony wyłącznie do przyjmowania kryptowalut (tokenów) w celu ich usunięcia z ekosystemu. Często taki portfel nazywany jest adresem „zjadacza” (eater).
Coin Burn to unikalny proces w świecie kryptowalut i centralny mechanizm wielu projektów kryptograficznych. Ten sposób postępowania jest szczególnie widoczny w kontekście ICO, gdzie niesprzedane monety są niszczone po zakończeniu ICO.
Spalanie kryptowalut – opis procesu
Jeśli jesteś użytkownikiem kryptowalut, masz przypisany adres służący do wysyłania i odbierania monet. Wystarczy dostęp do Internetu, aby dokonać transakcji. Podobnie działa adres kryptowaluty. Sieć rozpoznaje adres Twojego portfela i umożliwia realizację transakcji. Jeśli to jest dla Ciebie jasne, łatwo zrozumiesz proces spalania monet. Dochodzi do niego, gdy kryptowaluta trafia na adres portfela, który tylko przyjmuje monety. Takie portfele, nazywane adresami wypalacza, nie mają kluczy prywatnych. Brak kluczy prywatnych oznacza, że nie mają właściciela. Gdy kryptowaluta lub token trafi na taki adres, przepada na zawsze. Taka eliminacja jest możliwa do prześledzenia na Blockchainie.
Przyczyny spalania kryptowalut
Możesz się zastanawiać, dlaczego zachodzi cały ten proces. Jego celem jest poprawa wartości aktywów w obiegu. Podobnie jak banki centralne dostosowują ilość waluty w obiegu, aby uelastycznić jej siłę nabywczą, zmniejszenie liczby monet (tokenów) danego aktywa w podaży ma sprawić, że kryptowaluta stanie się bardziej wartościowa i trudniej dostępna dla kupujących.
Niektórzy twórcy kryptowalut stosują ten zabieg celowo. Istnieje wiele innych powodów, dla których warto spalać cyfrowe aktywa, ale ten jest jednym z najważniejszych. Co ciekawe, nie ma jeszcze mierzalnych dowodów na to, że spalanie danego aktywa faktycznie powoduje wzrost jego wartości. Jest to raczej zabieg psychologiczny, mający wpływać na nastrój inwestorów i użytkowników, a ich zachowanie wpływa na wzrost lub spadek ceny danego aktywa.
Ponadto niszczenie monet jest naturalnym mechanizmem ochrony przed atakami typu Distributed Denial of Service (DDoS) oraz transakcjami spamowymi. Użytkownicy sieci płacą niewielką opłatę za wykonanie transakcji, a realizacja inteligentnego kontraktu wymaga opłaty za gaz w sieci Ethereum. Podobnym podejściem jest niszczenie walut cyfrowych. Zamiast płacić górnikom opłatę transakcyjną, niektóre projekty wdrażają automatyczne niszczenie tokenów. W związku z tym niewielka część transakcji jest automatycznie niszczona – taki model wdrożył Ripple.
Wypalanie monet a algorytm Proof-of-Burn
To jeden z algorytmów konsensusu, który w sieci blockchain zapewnia zgodność wszystkich węzłów co do prawdziwego stanu łańcucha bloków. Mechanizm ten zawiera wiele protokołów, które wykorzystują walidatorów do uzgadniania ważności transakcji. PoB umożliwia górnikom spalanie tokenów wirtualnej waluty. Dzięki temu algorytmowi górnicy zyskują prawo do wydobycia bloków wprost proporcjonalnie do liczby spalonych monet. Proces dla górników jest taki sam – wysyłają oni monety na adres wypalacza. Działanie to nie wpływa na aktywność i sprawność sieci, a jedynie wykorzystuje zasoby energii potrzebnej do wydobycia monet przed ich spaleniem. W zależności od implementacji, górnik spala rodzimą walutę lub walutę alternatywnego łańcucha. W zamian otrzymuje nagrodę w rodzimej monecie danego blockchaina.
Proces spalania monet sprawia, że sieć jest bardziej elastyczna. Uczestnicy otrzymują nagrody zarówno za spalanie własnych monet, jak i monet innych użytkowników systemu.
Palenie kryptowalut a równowaga w górnictwie krypto
Kiedy górnicy wydobywają nowy blok, zmniejsza się szybkość tworzenia monet w systemie Proof-of-Work. Dzięki temu zabiegowi aktywność górników pozostaje regularna. Aby wydobywać monety, muszą spalić wcześniejsze. Palenie kryptowalut jest doskonałą metodą zapobiegania niesprawiedliwym korzyściom, jakie mogą osiągnąć początkujący górnicy. Dlatego w PoB zastosowano mechanizm promujący okresowe spalanie monet. Wszystko po to, aby zachować równowagę pomiędzy doświadczonymi górnikami a nowymi użytkownikami.
Czy spalanie kryptowalut jest dobre?
Spalanie monet to stosunkowo nowe podejście projektów kryptowalutowych. Korzyści tutaj są szczególnie rozległe – od ochrony środowiska po podwyższoną wartość. Ponadto takie podejście pozwala na ominięcie ustawy o papierach wartościowych i maksymalizację wartości dodanej generowanej dla uczestników sieci.
Wymieniaj złotówki na kryprowaluty i odwrotnie bez ograniczeń!
Skontaktuj się z nami!
#Zapraszamy na konsultacje
– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse
Szybki dostęp do wiedzy
Załóż konto na Kanga
Wymieniaj złotówki na ktyptowaluty i na odwrót bez żadnych ograniczeń