Z tego artykułu dowiesz się:

Czy blockchain jest bezpieczny

Czy blockchain jest bezpieczny?

Już sam tytuł dzisiejszej lekcji sugeruje wiele. Jednak odpowiedź na pytanie „Czy blockchain jest bezpieczny?” nie jest tak jednoznaczna. Choć zazwyczaj natura blockchaina sprawia, że jest on bezpieczny, w świecie kryptowalut czyha na niego wiele niebezpieczeństw, przed którymi nie do końca może się ustrzec.

Bezpieczeństwo w technologii blockchain

Każdy ekspert z dziedziny technologii blockchain podkreśla, że zaszyfrowany łańcuch bloków wraz z zawartymi w nim danymi stanowi najbardziej bezpieczny ekosystem na świecie. W dużej mierze zgadzamy się z tą oceną. Jak już omawialiśmy w poprzednich lekcjach, gdy dane są dodawane do bloków i zapisywane w łańcuchu bloków, nie ma możliwości ich modyfikacji.

Bloki przechodzą weryfikację dzięki mechanizmowi konsensusu, co skutecznie eliminuje fałszywe transakcje i próby ataków hakerskich. Ponadto, dostęp do głównej bazy danych sieci jest zabezpieczony za pomocą zaawansowanego szyfrowania. Wszystkie te elementy sprawiają, że ekosystem technologii blockchain jest jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań, jakie kiedykolwiek powstały.

Blockchain kontra cyberprzestępcy

Jak wynika z poprzednich ustępów, blockchain sam w sobie jest bezpieczny. Niemniej jednak, podobnie jak każda technologia, może być podatny na ataki, zwłaszcza gdy nie przestrzegamy podstawowych środków ostrożności. Warto więc przyjrzeć się temu, jak możemy chronić nasze kryptowaluty oraz całe środowisko blockchain.

  • Zabezpieczenie sprzętu: Wdrażaj autoryzację dwuetapową (2FA), omijaj podejrzane strony internetowe i pamiętaj o wylogowaniu się z portali kryptowalutowych po zakończeniu sesji. Pamiętaj, że konta blockchain są anonimowe, dlatego nawet jedno niedopatrzenie może przynieść duże straty, a odzyskanie środków może być trudne.
  • Solidne hasła: Stosuj silne i unikalne hasła, które znasz tylko Ty. Nie zapisuj haseł na urządzeniach, aby nie ułatwić pracy hakerom.
  • Unikaj podejrzanych źródeł: Nie wchodź na podejrzane strony internetowe ani nie otwieraj podejrzanych linków. Korzystaj jedynie z aplikacji i platform, które są wiarygodne. Nowe i nieznane aplikacje oraz sieci mogą być podatne na ataki cyberprzestępców.
  • Ostrożność z udostępnianiem środków i ich przechowywaniem: Ostrożność jest kluczowa, a zaufanie należy budować stopniowo i z rozwagą.
  • Poznanie strategii oszustw kryptowalutowych, takich jak schemat Ponziego, znany jako „pump and dump”, może pomóc Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Śledzenie takich informacji pozwoli uniknąć pułapek.
  • Zapoznaj się z zabezpieczeniami platform blockchainowych, na których dokonujesz transakcji. Wybieraj tylko te, które posiadają odpowiednie certyfikaty i zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, porównywalny z systemami bankowymi.
  • Sprawdzaj dokładnie adresy, na które przesyłasz środki, aby uniknąć błędów. Pamiętaj, że transakcje w blockchainie są nieodwracalne, dlatego nawet drobne pomyłki mogą skutkować utratą środków.

Podsumowanie

Warto zauważyć, że sama technologia blockchain jest bezpieczna. Niemniej jednak, wiele zależy od nas i od środków bezpieczeństwa, jakie podejmujemy podczas korzystania z platform kryptowalutowych na co dzień. Informacje na temat ochrony naszych aktywów są łatwo dostępne. Pomimo że łańcuch bloków ma właściwe zabezpieczenia, czynnik ludzki nadal może stanowić potencjalne zagrożenie. Dlatego kluczowe jest, aby zawsze dbać o bezpieczeństwo naszych aktywów, inwestować jedynie w sprawdzone i bezpieczne platformy oraz zaufać nasze środki tylko renomowanym usługodawcom. Dodatkowo, warto zachować czujność i ostrożność w podejmowanych działaniach.

Wymieniaj złotówki na kryprowaluty i odwrotnie bez ograniczeń!

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse