Z tego artykułu dowiesz się:

Portfel kryptowalutowy

Portfel kryptowalutowy – co to takiego?

Czym jest portfel kryptowalutowy? To kluczowy element inwestowania w cyfrowe aktywa. Jednakże, w przeciwieństwie do tradycyjnych portfeli, z którymi jesteśmy dobrze zaznajomieni, jego istota znacząco się różni.

Poznaj również giełdę i kantor kryptowalut z którym łatwo zaczniesz swoja przygodę z kryptowalutami

Portfel Kryptowalutowy

Portfele kryptowalutowe przyjmują różnorodne formy, takie jak urządzenia, nośniki danych, oprogramowanie lub usługi, które przechowują zarówno klucze publiczne, jak i prywatne potrzebne do dokonywania transakcji z kryptowalutami. Stanowią one swoistą tożsamość podczas zakupów i innych operacji związanych z cyfrowymi aktywami, a adres portfela pełni rolę rodzaju „paragonu” w świecie kryptowalut.

Głównym celem portfela kryptowalutowego jest przechowywanie kryptowalut oraz zapewnienie funkcji szyfrowania i podpisywania informacji. Chociaż posiadanie własnego portfela nie jest absolutną koniecznością, gdyż środki można przechowywać na giełdach kryptowalutowych, należy jednak zauważyć, że trzymanie ich na giełdach może być niewystarczająco bezpieczne. Portfele kryptowalutowe zapewniają wyższy poziom ochrony kapitału.

Ich działanie jest względnie proste – przechowują informacje o kluczu prywatnym i publicznym niezbędne do dokonywania transakcji. Warto zrozumieć, że portfel nie przechowuje fizycznej kryptowaluty; ta jest przechowywana w blockchainie.

Klucze

Jak już wcześniej wspomniano, w kontekście portfela występują dwa rodzaje kluczy: prywatny i publiczny. Klucz prywatny pozwala na dostęp do Twoich aktywów przechowywanych na blockchainie. Należy zawsze chronić ten klucz i nie ujawniać go nikomu, ponieważ może to prowadzić do poważnych problemów. Natomiast klucz publiczny pełni rolę podobną do numeru konta bankowego – można go udostępniać, nie narażając tym samym bezpośrednio swojego portfela.

Klucz publiczny

Publiczne sieci blockchain, na przykład Bitcoin, Ethereum, Solana, są dostępne dla każdego, co oznacza, że rejestr transakcji w blockchainie może być oglądany przez każdego użytkownika w dowolnym momencie.

Adres publiczny w sieci blockchain jest unikalny i identyfikuje Twoje konto kryptowalutowe w danej sieci, gdzie przechowywane są Twoje środki. Aby przesłać kryptowaluty do innego użytkownika blockchainu, musisz znać jego adres.

Na przykład, adres w sieci Ethereum lub większości sieci „zgodnych z maszyną wirtualną Ethereum” ma postać: 0x12abc3de4567fg… Adres w sieci Elrond może wyglądać tak: erd12abcd3ef45g… itd.

Wszystkie transakcje w sieci Ethereum można sprawdzić za pomocą Etherscan.

Ta cecha występuje we wszystkich publicznych sieciach blockchain, zapewniając przejrzystość sieci i umożliwiając działanie bez zaufania do jednego podmiotu. Każda sieć posiada własny eksplorator.

Dzięki temu każdy adres publiczny można przeszukać, co zapewnia doskonałą przejrzystość: można zobaczyć zawartość adresu, jakie kryptowaluty są tam przechowywane, w jakiej ilości, jakie NFT zostały nabyte przez ten adres itp.

Oczywiście, portfel kryptowalutowy może być powiązany z wieloma różnymi adresami i kontami. Klucz prywatny jest jednak kluczowym elementem, który je łączy.

Klucz prywatny

Klucz prywatny, nazywany również „siewną frazą”, „fraza odzyskiwania” lub rzadziej „fraza mnemoniczna”, składa się – jak już wspomniano – z serii od 12 do 25 słów, w zależności od konkretnej sieci. Jest to praktycznie zapis, który w łatwy sposób umożliwia interakcję z portfelem blockchain dla człowieka.

Ważne jest zauważenie, że portfel blockchain pozwala właścicielowi na generowanie nieograniczonej liczby adresów, na których można przechowywać kryptowaluty. Klucz prywatny, czyli „początkowa fraza”, w pewnym sensie stanowi genezę Twojego portfela.

Każdy adres publiczny ma swój własny klucz prywatny. Wszystkie klucze prywatne są powiązane z początkową frazą, co pozwala sieci zweryfikować własność tokenów przechowywanych pod adresem: należą one do posiadacza początkowej frazy.

Dlatego zaleca się, aby każdy, kto ma do czynienia z kryptowalutami, zabezpieczył swoje początkowe frazy i nigdy ich nie udostępniał.

Bądź ostrożny, gdyż otrzymanie frazy siewnej podczas tworzenia portfela nie gwarantuje automatycznie bezpieczeństwa Twoich kryptowalut. Ważne jest rozróżnienie pomiędzy pojęciami portfela powierniczego i niepowierniczego.

„Nie Twoje klucze, nie Twoje monety”

Na pewno słyszałeś to ostrzeżenie wcześniej, które działa jak sygnał alarmowy.

Aby zrozumieć tę kwestię, musimy poruszyć zagadkę aresztowania/niepozbawienia wolności. Gdy zakładasz konto na „scentralizowanych” giełdach, takich jak Binance, Coinbase, FTX itp., otrzymujesz adres depozytowy, który jest w rzeczywistości kontrolowany przez smart kontrakt giełdy. Ten smart kontrakt pozwala giełdzie zarządzać adresami użytkowników za pomocą ograniczonej liczby rzeczywistych adresów. Oznacza to, że nawet jeśli otrzymałeś coś, co wygląda na frazę typu „seed” (słowo służące do odzyskania dostępu do portfela), nie jest to prawdziwy portfel z pełnymi prawami własności do Twoich kryptowalut.

Dlatego tylko portfele „niepowiernicze” zapewniają pełną kontrolę nad Twoimi środkami. Mogą to być na przykład portfele takie jak Metamask, Trust Wallet, Maiar (dla sieci Elrond) lub nawet sprzętowe portfele typu Ledger.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie te portfele są równe pod względem bezpieczeństwa, dlatego ważne jest rozróżnienie między portfelem „gorącym” a „zimnym”, co wyjaśniamy poniżej.

Portfele – rodzaje

Zrozumienie różnic między nimi jest kluczowe, ponieważ pomoże Ci wybrać odpowiednie miejsce do przechowywania Twoich aktywów.

  • Hot Wallet – najczęściej spotykany rodzaj portfela kryptowalutowego. Są łatwe w konfiguracji i intuicyjne w użytkowaniu, ponieważ mają bezpośrednie połączenie z internetem i wymagają jedynie konta na giełdzie. Są szczególnie użyteczne dla osób regularnie korzystających z kryptowalut. Jednak mają one istotną wadę – są bardziej podatne na potencjalne cyberataki z powodu swojego połączenia z siecią. Zaleca się więc unikanie przechowywania całego swojego kapitału w tego typu portfelach.
  • Cold Wallet (zimny portfel, portfel offline) – zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie. Łączą się z Internetem tylko w momencie dokonywania transakcji.
  • Portfel sprzętowy – fizyczny nośnik, zazwyczaj przypominający USB. Jak działa? Przekazujesz na niego swoje aktywa cyfrowe np. z giełdy lub Hot Wallet. Aby dokonać transakcji, potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania umożliwiającego jego działanie i podpisujesz ją kluczem prywatnym.
  • Portfel papierowy – kartka, na której zapisany jest publiczny adres portfela i klucz prywatny. Przechowuj je w bezpiecznym miejscu, najlepiej w sejfie. Zrób również kopię, ponieważ tę opcję portfela łatwo zgubić lub gdzieś zapodziać.
  • Portfel komputerowy – aplikacja zainstalowana na Twoim komputerze, na której przechowujesz swoje aktywa. Posiadając ten rodzaj portfela, zainstaluj odpowiednie oprogramowanie antywirusowe i dwuetapową weryfikację logowania.
  • Portfel mobilny – aplikacja na smartfon. Działa podobnie, jak portfel komputerowy.
  • Portfel internetowy – nie zalecamy jego używania, ponieważ w tym przypadku hasła są przechowywane na serwerach online, co zwiększa ryzyko ataków i kradzieży środków.

Zakładanie portfela kryptowalutowego 

Założenie portfela kryptowalutowego jest bardzo proste. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami, przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Pamiętaj – chodzi tutaj o Twoje środki! Aby skonfigurować taki portfel, będziesz potrzebować swoich danych osobowych i haseł. Dodatkowo, zalecamy włączenie dwuetapowej weryfikacji. Nie zapomnij zapisać swojego klucza prywatnego w bezpiecznym miejscu. Jeśli go zgubisz, stracisz na zawsze dostęp do swoich środków.

Który portfel jest najbardziej bezpieczny?

Naszym zdaniem – sprzętowy. Powyżej omówiliśmy różne rodzaje portfeli dostępne na rynku. Pamiętaj, że ostateczny wybór zależy również od Twojego poziomu doświadczenia i aktywności w świecie kryptowalut. Przy wyborze portfela rozważ następujące kwestie:

  • Bezpieczeństwo – każdy portfel oferuje inne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa.
  • Opłaty – różne portfele naliczają opłaty transakcyjne na różne sposoby. Przed dokonaniem wyboru warto zbadać ten aspekt.
  • Zakres aktywów – niektóre portfele oferują szeroki wybór kryptowalut, podczas gdy inne są bardziej ograniczone.
  • Mobilność – zastanów się, gdzie i kiedy chcesz handlować kryptowalutami. Dodatkowo, czy preferujesz korzystanie z komputera czy smartfona.
  • Obsługa klienta – czy dostępna jest całodobowa pomoc techniczna? Zbadaj dostępne wsparcie oferowane przez dostawców usług.

Zasady bezpieczeństwa:

  1. Strzeż swojego klucza prywatnego i nie udostępniaj go nikomu.
  2. Unikaj klikania w podejrzane linki.
  3. Ogranicz trzymanie swoich środków w portfelach internetowych, takich jak Hot Wallets, aby zminimalizować ryzyko ataku.
  4. Przechowuj większość swoich środków w portfelach offline.
  5. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z obsługą klienta.
  6. Portfele sprzętowe oferowane przez renomowane firmy, takie jak Ledger i Trezor, są uważane za najlepsze.
  7. Sprawdź, czy dostępna jest polska wersja językowa portfela, jeśli nie czujesz się komfortowo posługując się językiem angielskim.

Podsumowanie:

Jak można zauważyć, na rynku portfeli kryptowalutowych dostępnych jest wiele opcji i usług. Przed podjęciem decyzji dokładnie rozważ, jakie funkcje są dla Ciebie istotne. Dzięki naszej lekcji zdajesz sobie już sprawę z tego, czym jest portfel oraz jakie są jego różne rodzaje. Pamiętaj zawsze, aby przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, o których wspomnieliśmy.

Wymieniaj złotówki na kryprowaluty i odwrotnie bez ograniczeń!

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse