Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest token NFT

Co to jest token NFT?

Non fungible token, skrótowo zwany NFT, jest obecnie przedmiotem powszechnej dyskusji na całym świecie, a zainteresowanie nimi rośnie nie tylko w kręgach związanych z kryptowalutami. Co to takiego? Jak powstają? Dlaczego coraz większa liczba osób i firm jest nimi zainteresowana i angażuje się w ich emisję?

Czy te technologie zrewolucjonizują niektóre sektory? Jeśli nie masz pojęcia, czym są: Bored Ape, Beeply, Play to Earn – zapraszamy do dalszego czytania!

Co to właściwie oznacza – „Non fungible token” (NFT)?

Dobro niewymienny jest wyjątkowe, niepowtarzalne i nie można go pomylić z innymi przedmiotami. Dodatkowo nie można go podzielić – istnieje tylko w jednym egzemplarzu, a wszystkie związane z nim informacje są przechowywane w blockchainie, co umożliwia weryfikację i śledzenie historii danego NFT.

Możemy postrzegać token NFT jako swego rodzaju certyfikat autentyczności dla związanej z nim cyfrowej własności, na przykład pliku graficznego. Pomimo że koncepcja NFT pojawiła się już w 2014 roku, to jej popularność wzrosła znacząco w 2017 roku dzięki grze CryptoKitties, Rare Pepes i CryptoPunks. Ten trend stale się rozwija. Wiele uczelni zaczęło wydawać dyplomy w postaci NFT, aby zapewnić im odporność na manipulacje i fałszerstwa. Ponadto, liczne luksusowe marki, sprzedawcy diamentów oraz tysiące innych firm wykorzystują technologię blockchain do certyfikacji swoich produktów.

Co można sprzedać lub kupić w formie NFT?

W zasadzie NFT mogą dotyczyć praktycznie wszystkiego: filmów, obrazów, tekstów czy innych kolekcjonerskich przedmiotów. Niemniej jednak, to w branży gier tokeny NFT zdobyły największą popularność, umożliwiając sprzedaż i zakup unikalnych przedmiotów, skórek czy postaci. Ciekawostką jest, że w 2020 roku aż 41% NFT było wykorzystywanych właśnie w branży gier. Ważne jest jednak pamiętać, że kupując produkt NFT, stajesz się jego właścicielem, ale nie jego twórcą, co jest istotną różnicą warta uwagi.

Zalety NFT:

  • Eliminacja oszustw, szczególnie w branży eCommerce.
  • Możliwość śledzenia historii produktu na każdym etapie jego „życia”.
  • Ułatwienie międzynarodowej sprzedaży aktywów cyfrowych.
  • Wyeliminowanie pośredników, co obniża koszty transakcyjne.
  • Szybkość transakcji NFT, które są dokonywane w czasie rzeczywistym.

Wady NFT:

  • Nie wszyscy potrafią obsługiwać się w cyfrowym środowisku i korzystać z decentralizowanych aplikacji.
  • Technologia NFT jest stosunkowo nowa, więc nie wszyscy jej ufają.
  • Mimo że NFT reprezentują aktywa w świecie rzeczywistym, gwarancja prawa własności do tych aktywów może być trudna.
  • Brak jednolitych regulacji wprowadza niepewność.

W ciągu ostatnich dwóch lat zanotowano znaczny wzrost zainteresowania tokenami NFT. Ten ekosystem będzie się nadal rozwijać, a ludzie będą coraz bardziej wykorzystywać tę technologię, która oferuje ogromne możliwości.

Podsumowanie i wnioski

Non Fungible Token, znany także jako NFT, to termin odnoszący się do czegoś „wyjątkowego”, „niepodrabialnego” lub „unikalnego”. Stanowi on cyfrowy znak potwierdzający autentyczność i pełni rolę cyfrowego certyfikatu. NFT są ściśle związane z kryptowalutami, ponieważ korzystają z technologii blockchain, tej samej, na której opiera się Bitcoin.

Zastosowanie NFT nie ogranicza się tylko do aktywów cyfrowych – każdy fizyczny przedmiot może zostać wyposażony w NFT, co zapewnia pewność autentyczności. Dlatego NFT mogą być bezpiecznie wykorzystywane w handlu. Ich popularność znacząco rośnie w ostatnich miesiącach, coraz częściej spotykamy je w różnych aspektach naszego codziennego życia.

Proces tworzenia NFT jest stosunkowo prosty, nawet dla osób niezaawansowanych. Najlepiej zacząć swoją przygodę z NFT w ekosystemie Ethereum.

Wymieniaj złotówki na kryprowaluty i odwrotnie bez ograniczeń!

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse