Co to są kryptowaluty

Co to są te kryptowaluty?

W dzisiejszych czasach prawdopodobnie każdy słyszał już o kryptowalutach i Bitcoinie, ale czy rozumiesz, czym dokładnie są i dlaczego zyskują coraz większą popularność? Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami, usiądź wygodnie i zapoznaj się z naszymi lekcjami!

Kryptowaluta, zwana również cyfrowym aktywem, różni się od tradycyjnych banknotów i monet tym, że nie istnieje w formie fizycznej. Handel tymi aktywami odbywa się w trybie Peer-to-Peer (P2P), czyli bez pośrednictwa instytucji finansowych takich jak banki.

Większość kryptowalut działa w sposób całkowicie zdecentralizowany, co oznacza, że nie są one kontrolowane przez żadne rządy. Ponadto transakcje są szybkie i tanie. Wyobraź sobie, że możesz przesłać 1000 dolarów do Afryki, Ameryki Południowej lub Azji w ciągu kilku minut, płacąc jedynie kilka centów, siedząc wygodnie w swoim domu. Co więcej, po zatwierdzeniu transakcji i zapisaniu jej w blockchainie staje się ona nieodwracalna. To zapobiega fałszowaniu rekordów i oszustwom w systemie. Więcej na temat tej technologii, zwaną blockchainem, dowiesz się w dalszej części naszych lekcji.

3 stycznia 2009 roku – początek Bitcoina

Bitcoin (BTC) został uruchomiony 3 stycznia 2009 roku przez osobę znaną jako „Satoshi Nakamoto”. Bitcoin szybko stał się wiodącą kryptowalutą na rynku, jednak codziennie pojawia się kilkadziesiąt nowych kryptowalut.

Pojęcie „kryptowaluta” obejmuje nie tylko samego Bitcoina, ale także altcoiny (wszelkie inne kryptowaluty niż Bitcoin, znane jako monety alternatywne), w tym stablecoiny i tokeny.

Aktywa cyfrowe służą jako nośniki wartości, a niektóre z nich funkcjonują jako forma pieniądza. Ich cechy obejmują podzielność, zachowanie wartości i możliwość wymiany. W większości krajów rządy nie uznają kryptowalut za legalne środki płatnicze, jednak zdarzają się wyjątki, takie jak Salwador, który we wrześniu 2021 roku uznał Bitcoina za pełnoprawny środek płatniczy. Inne kraje także rozważają podobne kroki, co powoduje, że Bitcoin jest coraz bardziej traktowany jako odpowiednik tradycyjnych walut fiducjarnych, takich jak USD, EURO czy PLN. W Polsce handel cyfrowymi aktywami jest w pełni legalny, bez zakazu korzystania z nich czy tworzenia nowych aktywów.

Oprócz Bitcoina istnieje jeszcze wiele kryptowalut, na które warto zwrócić uwagę, a z czasem warto zapoznać się także z ich analizą fundamentalną, a zatem tym, jak jest zbudowana dana kryptowaluta i projekt, z którym jest powiązana, jakie problemy rozwiązuje i czy jest szansa na jego rozwój.

Oto kilka przykładów altcoinów:

  • Ethereum (ETH)
  • Ripple (XRP)
  • Litecoin
  • NEO
  • IOTA
  • Tether
  • BNB
  • Cardano (ADA)
  • Solana (SOL)
  • Polkadot (DOT)
  • Polygon (MATIC)

Istnieje wiele powodów, dla których kryptowaluty zostały stworzone. Jednym z nich jest pragnienie zapewnienia prywatności, gdzie tego rodzaju aktywa cyfrowe stanowią alternatywne środki płatnicze, w których transakcje są poufne. Jak już wcześniej wspomniano, oznacza to, że system nie wymaga pośredników do dokonywania transakcji.

Wymieniaj złotówki na kryprowaluty i odwrotnie bez ograniczeń!

Skontaktuj się z nami!

#Zapraszamy na konsultacje

– bądź bliżej swoich celów z Green Finanse